Na czym polegają różnice kulturowe?

W znanym hollywoodzkim filmie „Bękarty wojny” opowiadającym o czasach drugiej wojny światowej możemy obejrzeć scenę spotkania amerykańskiego szpiega z niemieckim oficerem. Amerykanin jest świetnie przygotowany językowo, nie zdradza go akcent, zna zwyczaje nazistów i ma dokładnie zaplanowany przebieg wieczoru. W trakcie miłej rozmowy w barze szpieg pragnie zamówić trzy szklanki trunku dla swoich współtowarzyszy. Woła więc kelnera i pokazuje mu na palcach liczbę trzy.
I w tym momencie jego sekret jest zdradzony, a Niemcy wiedzą, że Amerykanin się tylko podszywa pod nazistowskiego oficera. Co szpieg zrobił nie tak? Co przeszkodziło mu, w wydawałoby się, perfekcyjnym planie?

Zdradziła go kultura, a dokładnie gest charakterystyczny i przypisany do danego kręgu kulturowego. W Europie liczbę trzy pokazuję się za pomocą palca wskazującego, środkowego i właśnie kciuka. Oficer niemiecki zdawał sobie z tego sprawę i dzięki temu on przeżył, a Amerykanin zginął. Jest to oczywiście bardzo drastyczny przykład tego jak kultura może wpływać na negocjacje międzynarodowe.
Umiejętność skutecznego komunikowania się z ludźmi pochodzącymi z różnych kultur jest obecnie warunkiem odniesienia sukcesu w zglobalizowanym świecie biznesu. Brak świadomości różnic kulturowych może prowadzić do nieporozumień – nie tylko w trakcie negocjacji czy podpisywania umów, lecz także w codziennej komunikacji.

Za pomocą serii artykułów dotyczących komunikacji międzykulturowej chciałabym przybliżyć Państwu ten ważny i bardzo interesujący temat. Zapraszam do lektury.

0 komentarze:

Prześlij komentarz