Rosnąca potęga - Brazylia

Tak jak USA, Brazylia leży w obszarze zachodniej hemisfery, jednak jej kultura została inaczej ukształtowana przez czynniki takie, jak religia (katolicka) czy klimat (równikowy, podrównikowy). Brazylijczycy są nastawieni partnersko i ceremonialnie, zaś ich kultura jest ekspresyjna, polichroniczna i wysokiego kontekstu. Brazylijska kultura jest męska, kolektywistyczna i o niskim dystansie do władzy. Brazylijski styl negocjacji jest silnie propartnerski. Celem brazylijskich negocjatorów jest nawiązanie bliskiej, długotrwałej i przyjacielskiej relacji.
Przejście do meritum nie jest najważniejszą rzeczą, priorytetem jest wzajemne poznanie. Dlatego rozmowy przy posiłku, kawie i w trakcie właściwych negocjacji wymagają wiele czasu. Brazylijczycy nie są jednolitym narodem pod względem przywiązania do czasu. Różnice są duże i są zależne od regionu pochodzenia. [1]

Brazylijscy rozmówcy są bardzo ekspresyjni, bardzo często zdarza im się przerywać rozmówcy w pół zdania wtrącając „nakładkę konwersacyjną”, która w ich kraju jest uważana za coś zwyczajnego. Kontakty są bardzo bezpośrednie, ich kolejną cechą jest niewielki dystans pomiędzy rozmówcami. O powodzeniu negocjacji decyduje też komunikacja niewerbalna i zrozumienie dużych różnic w znaczeniu sygnałów. Palec uniesiony do góry oznaczający w krajach zachodnich tyle, co „OK.”, jest widziany w Brazylii jako bardzo grubiański. Z kolei pokazanie obraźliwej „figi z makiem” jest dla Brazylijczyków sygnalizacją życzenia komuś powodzenia.[2] Brazylia w żargonie finansistów i ekonomistów jest określana jako część BRIC, czyli grupy wschodzących, szybko rozwijających się gospodarek (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny). Rośnie też jej znaczenie jako mocarstwa regionalnego, które uzyskuje coraz większy wpływ na kształt stosunków międzynarodowych i może stanowić konkurencję dla USA na kontynencie amerykańskim. Stąd też rośnie znaczenie znajomości brazylijskiej kultury i sposobu negocjowania.


[1] Ibidem, s. 195.
[2] Ibidem, s. 196-197.

0 komentarze:

Prześlij komentarz